Skip to main content

Näringslivsfrukost i Ullared: Åkulla Outdoor Resort och Bertegruppen gästar

3 okt, 2025 - 7:30-9:00

En bra start på dagen.

På våra näringslivsfrukostar bjuds det på intressanta föreläsningar av lokala företagare och profiler, enklare frukost och en möjlighet att träffa andra företagare. 

Denna morgon gästas vi av Per Broberg från Åkulla Outdoor Resort och Per Stenström från Bertegruppen som delar med sig av sina resor.  

Entreprenörskap i bokskogen – från vision till verklighet

Följ med in i Åkulla bokskogs unika omgivningar när Per Broberg från Åkulla Outdoor Resort delar med sig av familjens vision. Han berättar om hur de förvandlat en traditionell destination till en modern hållbar resort som utvecklar nya affärsmöjligheter.

Per delar med sig av hur de navigerar att skapa en lönsam mötesplats där naturupplevelser, avkoppling och affärsverksamhet går hand i hand. Vi får höra om resan att utveckla en plats som lockar besökare året runt med aktiviteter och förstklassiga konferensmöjligheter, och vilka utmaningar de mött under sin företagsresa.

Från kvarn till glass – en familjehistoria som formar framtiden

Följ med på en inspirerande resa med Per Stenström från Bertegruppen. Han tar oss med genom generationer av entreprenörskap och innovation, djupt förankrat i den halländska myllan. Bertegruppen, med anor från både lantbruk och kvarn sedan 1569, är Sveriges äldsta familjeföretag – ett levande bevis på att tradition och framåtanda skapar hållbar succé.

Per delar med sig av hur Berte Qvarn utvecklats till en av Europas modernaste kvarnar. Att lantbruket rullar vidare flera generationer senare i Berte Gård och vi får också lära oss varför svensk grädde är så viktig för SIA Glass och lite om deras senaste förvärv.

När, var och anmälan

När: Fredagen den 3 oktober kl. 7.30-9.00
Var: Gekås Ullared Hotell, Danska vägen 1 i Ullared
Pris: Kostnadsfritt
Anmälan: Läs mer och anmäl dig här >>

Näringslivsfrukosten arrangeras i samarbete med Näringslivet Falkenberg.