LimeparkMenu: Sidan null har felaktigt metadatavärde i "leftmenu_origin". Värdet måste vara en sida högre upp i hierarkin än sidan självt.
Mark och lokaler

Kultur och fritid

Falkenberg har satsat stort de senaste åren och har sedan 2009 ny arenahall, ny ishall samt en ny skatepark. Dessutom finns ett rikt föreningsliv och gott om idrottsanläggningar i hela kommunen.

Falkhallen


Falkenbergs nya evenemangshall heter Falkhallenlänk till annan webbplats och stod klar vid årsskiftet 2009-2010. Falkhallen erbjuder ett brett spektrum av möjligheter för idrott, teater, utbildning, konserter, och mässor. I hallen finns det bland annat undervisningslokaler för dans, teater och musik samt konferenslokaler, cafeteria och en stor arenahall.

Falkenbergs Ishall


Sedan september 2009 har Falkenberg en helt ny ishall i toppkvalitet. Ishallen har en rink på 60 x 30 meter och en läktare för 200 personer. Två föreningar har verksamhet i ishallen: Falkenbergs Konståkningsklubblänk till annan webbplats och Falkenbergs Hockeyklubblänk till annan webbplats.

Falkenbergs Skatepark


Falkenbergs skatepark invigdes sommaren 2009 och är en av Sveriges bästa. Ritningarna kommer från Bryggeriet i Malmö som har en av Sveriges större skateparker. Banan byggdes av speciell betong som sprutas i lager och därefter handglättas och putsas.

Bokning


För mer information och bokning av anläggningar, kontakta Kultur- och Fritidskontoret.

Boka lokallänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Hitta föreningar


I Falkenberg finns ett stort utbud av föreningar. På länken nedan hittar du kommunen föreningsregister.

Föreningarlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

På gång
Maj 2013
ti on to fr
v18      1 2 3 4 5
v19  6 7 8 9 10 11 12
v20  13 14 15 16 17 18 19
v21  20 21 22 23 24 25 26
v22  27 28 29 30 31    
Nyheter
Se fler nyheter | Prenumereralänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster
Tipsa om nyheter
Falkenbergs Näringsliv AB   311 80 Falkenberg   Tel 070-618 61 42   catharina.lilja@falkenberg.se
Dela
Dela på Facebook
Dela på Twitter
Falkenbergs kommun